torek, februar 27, 2007

WTI - 1.TEDEN

Danes smo na borzah zaznali tsunami. Začel se je na Kitajskem, preselil v Evropo in končno tudi v Ameriko. Rdeča barva je preplavila trgovalne platforme, kot da bi komunisti začeli na vso moč oglaševati...


V sklopu trgovanja sem danes zaprl obe poziciji, ki sem jih imel:
  • zapiranje short pozicije Dax
Na žalost sem jo zaprl prehitro in sicer tik pod 6900 indeksnih točk - pričakoval sem kratkoročni odboj, saj se v tem območju nahaja spodnja trendna linija kanala, o katerem sem govoril prejšnji teden. Žal ga nisem dočakal in borzni indeks se je premaknil dodatnih 100 točk nižje. Po vsej verjetnosti bom nekaj časa počakal, nato pa ponovno vzpostavil short pozicijo, saj sem mnenja, da en dan pač ne bo dovolj za vse tiste medvede, ki se letos čez zimo niso naspali.
  • zapiranje short pozicije USD/JEN
Skladno s ciljnim premikom sem zapiral pozicijo okoli 119 USD/JEN. Tudi tukaj sem pričakoval določen odboj, ki se je sicer pojavil, toda na žalost dogajanja nisem spremljal (imel sem telefonski pogovor). Tako se je priložnost izmuznila in razmerje je zdrsnilo v območje 118,5. Tako kot pri DAX-u tudi tukaj razmišljam o vrnitvi. Kdaj? Še ne vem.

Poleg zapiranja obeh pozicij sem danes kratkoročno kupil in prodal srebro:
  • nakup/prodaja srebra
Žlahtne kovine so trenutno v zelo pozitivnem trendu, saj dobivajo veter v hrbet iz različnih strani: dražje nafte, šibkejšega dolarja ter geopolitičnih napetosti. Danes smo zaznali kratkoročni negativni popravek, ki pa je z draženjem nafte ter izrazitim padcem dolarja hitro izginil. Tehnično zgleda slika srebra takole:

Vir: TradePort2

Pri srebru bo treba veliko pozornosti nameniti območju 15 dolarjev, kjer se nahaja lanskoletni vrh. V kolikor bo le-to območje prebito, potem se nam nasmiha rast še za kakšen dolar ali dva.

Trenutno nimam nobene odprte pozicije, trgovalni portfelj pa se je danes le obarval zeleno in kaže plus 17,57%.
__________________
Dodano ob 21:30H:

Skladno z gibanjem na ameriškem trgu, ko je DJIA izgubil preko 500 pik, sem takoj letel vzpostavljati nakupno pozicijo. Toda človeški faktor vznemirjenosti je terjal svoj davek: zamešal sem nakupno/prodajno naročilo in tako pri 12.213 šel v short pozicijo namesto v long. Ker je trg hitro reagiral, sistem pa zaradi prehitrega spreminjanja zavračal naročilo, sem uspel zapreti naročilo šele 50 indeksnih točk višje. Nato sem takoj vzpostavil dolgo pozicijo, ki sem jo držal dodatnih 52 indeksnih točk rasti, tako da v bistvu z obema transakcijama nisem kaj veliko napravil (razen velikega impulza adrenalina).

Sicer pa sem zdrs uporabil še za:
  • dolga pozicija USD/JEN
Povsem kratkoročno razmišljanje, saj je razmerje padlo do 117,5.

  • dolga pozicija srebro
Padlo v območje 14,1 in ko sem kupoval je bilo že 14,2...

Torej konec dneva bom očitno imel zgoraj odprti poziciji. Vrednost portfelja pa se je malo zmanjšala...

INTEREUROPINO POSLOVANJE

Če odmislimo finančne rezultate in se tako kot pri Petrolu osredotičimo na vsebino prodaje, potem lahko opazimo, da je Intereuropa v lanskem letu izpolnila zastavljene plane. Toda slednji plani so bili zastavljeni skromno: 6 odstotna rast glede na predhodno leto.

Ta rast ni izstopajoča, posebej če upoštevamo, da je nekaj vpliva bilo tudi preko višjih cen naftnih derivatov: Intereuropa je višje cene po vsej verjetnosti prenašala naprej na stranke. No, kakorkoli že, opaziti je, da kopenski promet po rasti bistveno zaostaja kot preostali dve poslovni področji:

Vir: letna poročila, lastni preračun

V letošnjem letu bodo kopenskemu prometu dali določen pospešek novi tovornjaki, bo pa moral biti ta pospešek kar konkreten. Strateški načrt Intereurope do 2011 vsebuje plan, da naj bi prodaja rasla povprečno 10 odstotkov na leto. Glede na 6% rast v lanskem letu to pomeni, da bo bomo naslednje 4 leta zaznali vsaj 11 odstotno rast prihodkov...

ponedeljek, februar 26, 2007

PETROLOVO POSLOVANJE

Če tokrat izpustimo finančno poslovanje in se osredotočimo na "vsebino", potem lahko iz tokratnega poročila o lanskoletnem poslovanju ponovno dobimo potrditev vse močnejše zastopanosti diselskih goriv v strukturi prodaje naftnih derivatov:

Vir: letna poročila, lastni preračun

Slednje nam seveda pove, da se mora Petrol potruditi, da proda isto količino naftnih derivatov, saj lahko ob današnjem razvoju avtomobilske industrije predpostavimo, da se povprečna poraba goriv (posebej diselskih) zmanjšuje. To razloži tudi skromno rast količinske prodaje:

Vir: letna poročila, lastni preračun

Odpiranje novih bencinskih servisov ali pa nakupovanje obstoječih bo po vsej verjetnosti edini način, da se količinska rast izboljša. To pa je seveda skladno s trenutno strategijo Petrola...

nedelja, februar 25, 2007

ZLATO VSE BOLJ ZANIMIVO

Samosvojost Iran-a, nafta nad 60$ ter nekoliko šibkejši ameriški dolar so trije pomembni dejavniki, ki so minuli teden pozitivno vplivali na gibanje vrednosti zlata. Seveda moramo k temu prišteti še tehnično ugodno sliko (preberi ta zapis) kot tudi pokrivanje številnih short pozicij vlagateljev, ki so stavili, da bo zlato padlo:


Sliko popestri tudi poročilo o zmanjševanju kritij s strani rudnikov zlata ter predvsem njihova napoved, da pričakujejo še višje cene zlata.

Za vse tiste, ki pa bi znanje o zlatu malenkostno nadgradili, pa je na voljo spletna konferenca na to temo...

petek, februar 23, 2007

DELOVI STROŠKI PRODAJANJA

Danes je Delo objavil rezultate lanskoletnega poslovanja. Dobiček so imeli višji kot preteklo leto, kar gre tudi na račun počasnejše dinamike rasti odhodkov. Le-ti so bili manjši od načrtovanih.

Kljub temu nekatere postavke na strani stroškov rastejo relativno hitro. Na primer stroški prodajanja:

Seveda je potrebno te stroške opazovati tudi v luči prehoda na lastno distribucijo, ki pa jo bodo sedaj lahko izkoristili tudi za kakšen drug projekt. Na primer Petrolov nedavni razpis o prodaji in distribuciji tiska.

sreda, februar 21, 2007

WORLD TOP INVESTOR

Danes sem se priključil tekmovanju in blog je idealno mesto, da razkrijem in tudi razložim poteze (transakcije), ki jih bom/sem opravil. Seveda to niso investicijski nasveti.


Vzpostavil sem dve kratki poziciji (kar pomeni, da vrednost raste, če osnova pada):

  • short DAX
Na zahodnih trgih pričakujem določeno korekcijo. Sprva v Ameriki, kjer zadnje dni dobivamo bolj slabe makroekonomske podatke, nato pa tudi na drugih razvitih trgih - tudi na nemškem trgu.

Na dolgoročnem grafu lahko opazimo, da se DAX približuje zgodovinskim vrhom kot tudi, da že dolgo, dolgo časa ni bilo poštene korekcije. Seveda nanjo čakat je lahko zelo nevarno (drago), toda podrobnejši pogled na trendni kanal, ki se oža, poda misel za short pozicijo:



Na kratkoročnem grafu lahko lepo vidimo, da se je zadnje dni trg gibal v območju zgornje linije in ker mu jo ni uspelo prebiti navzgor, pričakujem vsaj dotik spodnje linije.
  • short USD/JEN
Danes je japonska centralna banka zvišala obrestno mero, pa je jen kljub temu izgubil na vrednosti. Razlog je v tem, da so ob dvigu japonski bančniki razložili, da se bodo prihodnji dvigi obrestne mere zgodili ko se pač bodo zgodili. In tako se je pojavilo mnogo ugibanj, da je letos z dvigovanjem obrestnih mer na Japonskem konec. Jaz vseeno mislim, da se bo jen v prihodnje okrepil.




Na zgornjem 30 minutem grafu lahko lepo opazimo, kako so vlagatelji reagirali na objavo japonske centralne banke. Dnevni vrh je bil tik pod 121,2, trenutno pa se je razmerje med dolarjem in jenom spustilo pod 121. Osebno pričakujem, da bo razmerje ponovno testiralo območje 119.

torek, februar 20, 2007

NASVETI ZA IZBIRO VZAJEMNEGA SKLADA

Danes je mesečnik Moje Finance organiziralo 3. izobraževalni seminar na katerem sem imel predavanje na temo vzajemnih skladov in sicer kako sebi izbrati najprimernejši vzajemni sklad.

V sklopu te vsebine sem nanizal nekaj nasvetov, ki sem jih našel na naslednjih spletnih straneh:

ponedeljek, februar 19, 2007

KDHP NA 100 EUROV

Ko sem videl te posle, sem se nasmehnil in si rekel: končno prava vrednost. (Po moji oceni bo knjigovodska vrednost na 31.12.2006 v tem območju.)

No, šalo na stran.

Današnji izkupiček trgovanja z omenjenimi prednostnimi delnicami lepo prikaže slabe strani avkcijskega trgovanja. Pri slednjem se do točno določene ure vnaša nakupna in prodajna naročila, nato pa sistem sam določi enotni tečaj. Ker pri tem vlagatelji oddajajo tudi takoimenovana tržna naročila, je enotni tečaj zelo težko predvideti.

Posebej, ker taka naročila prihajajo zadnje sekunde pred izvršitvijo avkcije. Izmed teh pa je kar nekaj takih, ki to pomankljivost avkcijskega sistema izkoriščajo in sicer na način, da vlagatelji oddajajo naročila z majhnimi količinami.

To povzroči, da je količina na strani povpraševanja samo za kakšno delnico ali dve večja od dnevne tržne ponudbe, kar seveda rezultira v tem, da se nivo trgovanja premakne na višje ravni.

Torej pazljivost ni odveč.

nedelja, februar 18, 2007

STROŠEK FINANCIRANJA V PORASTU

Podjetja, ki nimajo malo dolgov, bodo letos bistveno bolj na "udaru" kot pretekla leta. Euribor, ki se pogosto pojavlja v kreditnih pogodbah, se je v minulem letu in pol povečal za skoraj 80 odstotkov:

Na primer pri Mercatorju, so delno povečanje Euribor v letošnjem gospodarskem načrtu že upoštevali, saj je relativna primerjava med absolutnim povečanjem finančnih odhodkov (4,7 mio EUR) ter absolutnim povečanjem finančnih obveznosti (33,2 mio EUR) kaže, da nove obresti ne izhajajo samo iz novih kreditov ampak tudi iz starih:

DOKAPITALIZACIJA GORENJA

Pred dobrim letom sem pisal o Gorenju in njegovih lastnih delnicah, ki jih jih je odkupilo od Slovenske odškodninske družbe, sledili so komentarji o napovedani dokapitalizaciji ter končni odločitvi kako bo izgledala dokapitalizacija. Vmes sem podal tudi kritiko o tem, da je Gorenje drago kupilo lastne delnice. Toda cena na borzi se je v tem času korenito spremenila.

Iz območja 23 evrov se je tečaj zavihtel preko 30 evrov in če bo dokapitalizacija Gorenja izvedena po slednjem tečaju, potem bo potrebno upravi Gorenja čestitati. S tem manevrom imajo možnost da odkupljene lastne delnice prodajo s pozitivno razliko v ceni.

Nekaj takega je uspelo v preteklosti tudi BTC-ju z globalnimi potrdili o lastništvu (sicer v obratni smeri - najprej izdaja portdil, nato odkup le-teh).

In smiselno vprašanje: zakaj se podobnih korakov ne lotijo tudi druga podjetja?

sreda, februar 14, 2007

NOVI REKORDI

Danes smo na zahodnih borzah lahko gledali kako tečaji delnic cvetijo. Novi rekordi v Ameriki, Nemčiji in še kje so vsekakor nasmehnili mnoge delničarje.

Skeptiki tokratnega optimizma pa še vedno potrpežljivo čakamo na konkretnejši negativni popravek...

ponedeljek, februar 12, 2007

NOVA PREREKANJA, NOV ZALET?

Minuli vikend je poleg sestanka G-7 najbolj odmevala kritika ruskega predsednika glede "obnašanja" Združenih držav Amerike. Takoj smo lahko prebrali komentarje o nadaljevanju hladne vojne in seveda razmišljali o tem, kakšen vpliv bo to imelo na vrednost zlata.

Sodeč po prvih urah trgovanja vpliva sploh ni bilo čutiti, kljub temu pa lahko opažamo dokaj pozitivno naklonjenost. Slednja dobiva moment v sklopu tehnične analize, kjer je tečaj zlata uspešno prebil zgornjo trendno črto.

Podobno se zgodba odvija tudi pri srebru:


petek, februar 09, 2007

NAJBOLJŠA NALOŽBA

S to objavo vam podajam osebno mnenje, kaj je najboljša naložba:



Ja, včeraj se nama je z ženo Ireno pridružil Gašper.

ps: To ni investicijski nasvet. Zanj se obrnite na svojega borznega posrednika.

torek, februar 06, 2007

PRODAJNA OPCIJA INTEREUROPE

Danes sem brskal še malo po starih objavah in našel ponudbo za odkup Banke Koper, ki je vsebovala prodajno opcijo:


V tej ponudbi izstopa ponudba enostranske prodajne opcije, kar z drugim besedami pomeni, da je to pač dodatek. Brez kakršnekoli zaveze tistega, ki sprejema to opcijo. Vseeno, so večji mali delničarji v delničarski sporazum vključili tudi nakupno opcijo:


Pri pregledu vsebin javnih objav Intereurope iz let 2001 in 2002 o nakupni opciji ni bilo govora. Prav tako o tem ni bilo govora v letnih poročilih za leto 2001 in 2002. So se pa zato v letnih poročilih za leto 2003, 2004 in 2005 znašle naslednje opombe:


Tudi tukaj ni bilo govora o nakupni opciji. Letno poročilo razkriva samo, da Intereuropa lahko proda. Ne pa da mora.

ponedeljek, februar 05, 2007

ŠE NEKAJ O BANKI KOPER

Povsem sem pozabil pripisati, da je bila Banka Koper prevzeta jeseni leta 2001. In takrat so Italijani delničarjem plačali 102.011,72 SIT oziroma okoli 463 evra (tečaj je takrat znašal okoli 220 tolarjev za 1 evro).

Sedaj je Intereuropa prodala za 563, 345 evra na delnico.

V dobrih petih letih to pomeni 100 evrov več za delnico. Oziroma 21,5% več.

SBI20 je v tem času porastel za desetkrat več.

ps: Res ne vem, kaj so delničarji podpisovali v delničarskem sporazumu.

četrtek, februar 01, 2007

UGODNA CENA ZA BANKO KOPER?

Danes smo lahko prebrali, da je Intereuropa prodala 8,7 odstotni delež Banke Koper. In to zaradi "najugodnejše cene v tem obdobju in zaradi usmeritve kupnine v izgradnjo poslovne mreže koncerna".


Medtem ko je drugi razlog povsem razumljiv, se s prvim ne strinjam najbolj. Intereuropa je delnice Banke Koper prodala relativno poceni. Zakaj:

  • Banka Koper je v prvih devetih mesecih lanskega leta dosegla 65% rast dobička iz poslovanja. Ob isti dinamiki lahko predvidevamo, da bo bo lanskoletni čisti dobiček banke segal v območje med 30 in 40 milijoni evrov, kar bi pomenilo porast knjigovodske vrednosti v območje med 360 in 380 evri.
  • Prodajna cena v višini 563,345 evra na delnico pomeni okoli 1,5 zgoraj ocenjene knjigovodske vrednosti .

Ker Banka Koper posluje nadpovprečno, je ta iztržek Intereurope skromen. Posebej če primerjamo na primer ceno delnic NLB-ja na sivem trgu in jo primerjamo s knjigovodsko vrednostjo...

PS: Res je, da ne poznam točne vsebine delničarskega sporazuma, kjer bi lahko bila prodajna cena že dorečena, toda v primeru, da le-ta ni bila, potem mislim, da bi Intereuropa za ta delež lahko iztržila več...


PRODAJA DNEVNIKA

KAD si je ponovno zaslužil čestitke za trud, ki so ga pokazali pri prodaji deleža v Dnevniku.


Prodajna cena 160 eurov za delnico Dnevnika (10,11 odstotni delež) razkriva koliko so lahko vredne založniške hiše. V tem kontekstu je smiselno pogledati DELO:


Kot delničar KD Holdinga mi je žal, da holding ni izbral podobno strategijo prodaje kot je to storil včeraj KAD. Naj spomnim, da so za skoraj 20 odstotni paket Dela iztržili samo 131,86 eura na delnico...

 
Zgoraj zapisane misli so moje osebno razmišljanje in v nobenem primeru ne predstavljajo kakršnegakoli investicijskega priporočila. Za to se obrnite na vašega borznega posrednika...