četrtek, april 26, 2007

INFOND HOLDING

Danes smo lahko prebrali obvestilo o pomembnem poslovnem dogodku s strani Infond Holdinga in sicer je za 34,4 mio EUR vnovčil delež v Soški elektrarni.

Ni slabo, posebej če primerjamo kupnino s tržno kapitalizacijo, ki je trenutno na 103,33 mio EUR...

sreda, april 25, 2007

WTI - 9. TEDEN

Minuli teden sem zapiral kratki poziciji USD/JEN in DAX, vzrok zapiranja pa ni sprememba pričakovanj glede prihodnjih padcev DAXa in okrepitve jena ampak predvsem omejevanje izgube. Pozicija na srebru je še zmeraj aktivna.

ponedeljek, april 23, 2007

DIVIDENDNA DONOSNOST

Ob tako izraziti rasti tečajev na Ljubljanski borzi bomo letos zaznali nižjo povprečno dividendno donosnost kot v preteklosti. Pogled na nekatere napovedane dividende namreč razkrije, da bo povprečna rast letošnjih dividend zaostajala za rastjo tečajev delnic:


petek, april 20, 2007

GORENJE IZ DRUGEGA ZORNEGA KOTA

Na dnevih slovenskega kapitalskega trga se je predstavilo tudi Gorenje. Sam se tako predstavitve kot tudi osebnega srečanja nisem uspel udeležiti, vseeno pa sem nekaj dni kasneje izkoristil priložnost, da preverim svoja razmišljanja o Gorenju s članico uprave, ki pokriva področje financ in ekonomike.

Pogovor je seveda tekel v smeri surovinskega trga in dejstev, ki so jih vlagatelji ob zadnji izraziti rasti tečaja enostavno spregledali. V nadalevanju seveda sledi nekaj misli, ki vodijo v enostavni zaključek - dobiček Gorenja bo na prepihu:

- stroški materiala: stroški osnovnega ter pomožnega materiala v strukturi prihodkov skupine Gorenja zavzemajo preko 70 odstotkov. V letnem poročilu sicer ni razkrito, koliko teh stroškov odpade na primer na vhodne materiale, toda glede na naravo proizvodnje lahko predpostavljamo , da vsaj polovica. Z rastjo vrednosti baznih kovin na surovinskem trgu se te vrednosti prej ko slej prenašajo v stroške materiala - trik je namreč v tem, da je obrat zalog hiter (po dveh mesecih), pogodbe z dobavitelji baznih kovin (npr. jeklarji) pa so bolj kratkoročne narave kot pa dolgoročne. To pomeni, da je Gorenje po določenem času spet na tržnih cenah in stroški materiala se temu ustrezno povečajo.

- cenovna elastičnost panoge: večina kupcev sprva gleda cene in nato blagovno znamko. To je seveda odraz izrazite cenovne elastičnosti, ki onemogoča enostavno prenašanje podražitev vhodnih materialov na končno ceno proizvoda. V tem kontekstu je treba opazovati trend marž Gorenja, ki bo letos dodatno pod vplivom ne samo višjih stroškov surovin ampak tudi višjih davkov ter višjih stroškov financiranja (iz letnega poročila 2005 ima Gorenje 43% dolga na spremenljivi obrestni meri):

Vir: letna poročila in objave, lastni preračuni

Torej ob nezmožnosti enostavnega prenašanja rasti stroškov materiala na prodajne cene bo dobiček vsekakor na prepihu. In tukaj se valuacije podjetja popolnoma spremenijo, zato ob takem stanju ni dvakrat za reči, da bo vodstveni kader Gorenja več kot dobro premislil ali bodo osebno po trenutnih cenah sodelovali v prihajajoči dokapitalizaciji.

četrtek, april 19, 2007

WTI - 8. TEDEN

Minuli teden brez transakcij. Tokratni padec na Kitajskem je imel manjše vplive, čeprav se je o kitajskih obrestnih merah samo špekuliralo. Mogoče bo kaj več premikov, če bo do spremembe res prišlo.

Sicer je smiselno spremljati jen, ki ima vse pogoje da pozitivno preseneti. Tukaj mislim predvsem na morebino zvišanje obrestne mere v maju s strani japonske centralne banke.

torek, april 17, 2007

GORENJE IN BAKER

Današnja izstopajoča rast tečaja delnic Gorenja vsekakor nima veze s samim poslovanjem Gorenja. Dovolj je že, da pogledamo na surovinski trg, kjer lahko opazimo izrazite skoke:


V slabih treh mesecih je baker porasel za 50% in se tako skoraj vrnil v rekordna območja, ki smo jih beležili lansko poletje. Vpliv na vhodne stroške Gorenja bo velik, končni rezultat pa bo odvisen predvsem od tega, kako uspešno Gorenje prenaša naprej te stroške kot tudi kako veliko zalogo surovin si je nabavil pred nekaj meseci, ko so bile bistveno ceneje.

nedelja, april 15, 2007

KD HOLDING IN SEAWEAY

Ko je leta 2000 zgorel Gorenjev obrat Galvana, smo na borzi zaznali negativno reakcijo vlagateljev. Tokrat pri Seawayu oziroma KD holdingu te rekacije ni bilo zaznati, pa čeprav so ocene škode iz dneva v dan višje.

Razlog lahko iščemo v pozavarovanju AdriaticeSlovenice. AdriaticaSlovenica bo po vsej verjetnosti preplačala upravičeno škodo v Seawayu, saj moramo tu upoštevati interes lastništva KD Holdinga - v kolikor ne bi poplačala, potem bi naložba KD Holdinga v Seawayu izgubila na vrednosti. V primeru poplačila pa itak zavarovalnica dobi krito iz naslova pozavarovanja. V tem primeru bi lahko rekli, da je to win-win kombinacija za KD Holding. Zavarovalnica je s Seawayevim požarom dobila odlično vsebino za prodajni govor (dobro je imeti poslovanje zavarovano) in tako možnost za povečanje prodaje, po drugi strani pa Seaway morebiti dobi finančno inekcijo, ki jo lahko izkoristil v kontekstu nove lokacije. In ja, tudi Gorenje se je po požaru "vrnilo" močnejše.

PS: sem lastnik prednostnih in rednih delnic KD Holdinga.

petek, april 13, 2007

RUSKI TUŠ ZA KRKO, KI TO NI?

Pred časom sem pisal o zmanjševanju Krkine prodaje v Ruski federaciji, minule dni pa je predsednik uprave Krke na predstavitvi vlagateljem razložil, da program DLO predstavlja samo 20% delež v strukturi prodaje v Ruski federaciji.

To pa ni tako veliko, saj preračunano na celotno prodajo to pomeni okoli 3,5% delež.

sreda, april 11, 2007

WTI - 7. TEDEN

Jen je v zadnjem tednu še nekoliko izgubil na vrednosti, malo več aktivnosti pa lahko pričakujemo konec tedna, ko bo v Washingtonu sestanek G-7, kjer bi lahko tečaj jena bil tema pogovorov. V sklopu tekmovanja sem v minulih dneh vzpostavil kratko pozicijo na nemški DAX:

Nemški borzni indeks že kar nekaj dni beleži vztrajno rast, ki jo je prekinilo današnje ameriško trgovanje. Z rastjo se je tudi indeks RSI vzdignil na nivo, ki počasi že opozarja na večjo verjetnost korekcije.

Kratka pozicija na USD/JEN in dolga pozicija na srebro ostajata.

torek, april 10, 2007

ŠE ENA TEORIJA ZAROTE

Sicer ni zrasla na mojem zelniku ampak je vseeno dobra osnova za premislek o prihodnji prodaji zemljišča v Stožicah:

Zemljišče v Stožicah, kjer bo nogometni stadion ter trgovski center, bo lahko dobra vstopnica za srbske trgovce. Tako se bo Janković lahko odkupil za financiranje zadnjega nakupa delnic Mercatorja preko KLM d.d., hkrati pa poskrbel za novo ponudbo v Ljubljani. Tak vstop je smiselen, saj je enostavneje začeti z velikim trgovskim centrom kot pa z malimi trgovinami. Lep primer je Leclerc, ki ima po zadnjih meritvah skoraj 2% tržni delež.

S prodajo srbskim trgovcem/vlagateljem (ali pa npr. hrvaškim trgovcem) bi se Janković na nek način maščeval, hkrati pa poskrbel, da bi za omenjeni projekt Ljubljančani dobili največ...

BANKA KOPER SPET POCENI

Tokrat s strani Luke Koper, ki je danes prodala 8,3 odstotni delež Banke Koper. Prodajna cena je ista kot jo je pri prodaji dosegla Intereuropa, kar kaže na izvrševanje nakupnih opcij.

Če odmislimo, da se je delež prodal sorazmerno poceni ter da nismo zaznali v javnosti nikakršnega odziva na to, da letna poročila vnaprej dogovorjenih obvez o prodaji, se je vsaj smiselno vprašati zakaj se Luka Koper ni odločila prodati delnice Banke Koper takrat kot Intereuropa. Glede na dejstvo, da je bila cena že vnaprej definirana, potem je bilo nesmiselno s prodajo čakati dva meseca, saj se cena v tem obdobju ni spremenila. Če bi Luka Koper prodala delnice Banke Koper takrat kot jih je Intereuropa, bi lahko kupnino povečala vsaj za obresti kratkoročne vezave (recimo od 3,75% do 4% letno). V številkah to pomeni od 155.902 EUR do 166.295 EUR.

Sedaj je na vrsti samo še Istrabenz in če bo tudi pri njemu ista prodajna cena, potem se res lahko vprašamo, ali je podjetjem vseeno kdaj dobijo kupnino.

ponedeljek, april 09, 2007

ZDRS PRED VRATI?

Danes lahko v Financah preberemo kar nekaj člankov o pregretosti trga:

Zato bo prav zanimivo spremljati reakcijo vlagateljev, ki ponavadi radi reagirajo na takšne članke. Seveda s pomočjo borznih posrednikov, ki vlagateljem lepo razložijo tisto, kar preberejo.

nedelja, april 08, 2007

RUSKI TUŠ ZA KRKO

Prodajni rezultati Krke razkrivajo, da tradicionalno najboljše tromesečje letos ni prineslo bistvene rasti v Vzhodni Evropi. Omenjena regija je v zadnjih letih bliskovito rasla, letos pa te rasti nismo zaznali.

Vir: www.krka.si

Največ zaslug zato ima ruski trg, kjer je Krka začutila težave, ki so se pojavile pri izvajanju programa DLO (zmanjšanje nabora zdravil, zamujanje s plačili ipd.). Tako so prodajni rezultati skupine Krke v Ruski federacij i glede na lansko prvo tromesečje bistveno slabši:

Vir: www.krka.si

Kako dolgo se bodo težave na ruskem trgu še čutile je težko reči, po vsej verjetnosti pa letošnji prodajni rezultati ne bodo dosegli visoko letečih napovedi. Zato bo po vsej verjenosti potrebno tudi kakšen popravek že narejenih analiz - npr. analiza Erste bank vsebuje pričakovanja, da bo Krkina rast prihodkov v letošnjem letu dosegla 16,3% :


Toda dejanska rast v prvem četrtletju, ki je najmočnejše, je bila 13%. Negativna presenečenja so zato povsem verjetna...

četrtek, april 05, 2007

DOGOVORJEN POSEL?

Ko sem prebiral uradna obvestila na SEONET-u o izstopu Triglava DZU oz. skladov, ki jih upravlja, iz Istrabenza ter nakupu podobne količine delnic Istrabenza s strani Maksime, sem se takoj vprašal, kakšna je bila cena celotnega posla in kdo je bil vmesni posrednik (Triglav je prodajal 3.4.2007, Maksima pa kupovala 4.4.2007).

Kot vlagatelja v vzajemnem skladu Triglav steber 1 me take prodaje stisnejo pri srcu, saj sem prepričan, da iztržena kupnina po vsej verjetnosti ni maksimalna - prave cene sicer ne poznam, toda če bi bila odlična, bi se lahko družba za upravljanje brez sramu pohvalila.

Tako pa ostaja občutek, da so se ponovno razdelile karte...

sreda, april 04, 2007

SBI ČEZ 8000 TOČK

Pogled na zadnji naskok psihološke meje (iz 6000 indeksnih točk na 7000 indeksnih točk) razkrije, da smo novih 1000 indeksnih točk dočakali v skoraj enakem obdobju - dva meseca. Seveda je bilo pri tokratnem vzponu težišče v zadnjih dneh, ko smo med trgovanjem pri nekaterih delnicah opazili, da je ponudbe enostavno zmanjkalo.

Vir: LJSE

To pomanjkanje ponudbe nam ponuja vsaj dve smernici:
  • delnic ni več na razpolago - več kot desetletna privatizacija nas je pripeljala do točke, ko je že kar nekaj podjetij delničarsko "pospravljenih" oziroma imajo dolgoročne lastnike. Ali kot je povedala Ani Klemenčič, ko je omenila, da je delnic že zmanjkalo. Zanimanja za slovenske delnice pa je še zmeraj nekaj - od vzajemnih skladov pa do malih vlagateljev. Seveda ne smemo pozabiti tudi na zaposlene (MBO-je).
  • delničarji so optimistično naravnani - Ko raste, vlagatelji ponavadi niso tako naklonjeni prodaji. Vpliv pohlepa je namreč vse močnejši in vlagatelji se prepričujejo, da bo še boljše. Zato se moramo pri pričakovanjih o bodočih prevzemih spomniti na obdobje po Leku, ko se je na veliko govorilo, katero večje podjetje bo prevzeto naslednje. Žal kar nekaj časa ni sledil noben prevzem in tečaji so se ohladili. Kako bo tokrat, ko se bo umikala država, je težko reči. Dejstvo je, da ni prav nič gotovega. Spomnimo se prodaje Mercatorja (po 158,57 EUR in s pripombo, da se mu ne obeta prav nič dobrega) ali pa Mlinotesta (pod knjigovodsko vrednostjo), ki sta dobra primera, da državna sklada nimata predpisane dobre prakse prodajanje. Vsako podjejte je svoja zgodba. Tudi Intereuropa se lahko proda tako čez noč.

WTI - 6. TEDEN

V minulem tednu sem opravil eno transakcijo in sicer sem ponovno vzpostavil kratko pozicijo USD/JEN. Omenjeno razmerje se je vrnilo v območje 119, pozitivno gibanje pa zaznavamo že več kot mesec dni:


Glede na postopno širjenje težav iz hipotekarnega sektorja na druge sektorje (npr. avtomobilska industrija) ter glede na ohlajanje storitvenega sektorja je pričakovati, da bodo razmere v ZDA kmalu zrele za znižanje obrestne mere - te so trenutno zasidrane na trenutnih nivojih predvsem zaradi inflacije . V tem pogledu zna razmerje USD/JEN ponovno zdrsniti navzdol.

Pozicija v srebru ostaja nespremenjena.

torek, april 03, 2007

INTEREUROPA

Izrazita rast tečaja delnic Intereurope ni spodbudila veliko delničarjev k prodaji. V zadnjih dveh dneh je lastništvo zamenjalo dober odstotek delnic, kar je za tako izrazit skok tečaja malo.

Pasivnost delničarjev vsekakor odseva pozitivna pričakovanja o prihodnjem gibanju tečaja. Toda v smislu previdnosti se je smiselno vprašati, kaj se zgodi s tečajem, če trenutno špekuliranega prevzema ne bomo dočakali. So v tem primeru delnice Intereurope še zmeraj tako zanimive?

nedelja, april 01, 2007

FIMA PROPRIUS

V petek se je zaključilo obdobje vpisa v hrvaški nepremičninski sklad Fima Proprius. Njihovi predstavitveni materiali so vsebovali nekaj napovedanih projektov, v sklad pa je priteklo dobrih 200 mio kun.



Tako bomo lahko na hrvaški borzi poleg Jadran kapital, Terra Firma in Terra Mediterranea dobili že četri zaptri nepremičninski skladm, ki bo po zbranih sredstvih največji.

 
Zgoraj zapisane misli so moje osebno razmišljanje in v nobenem primeru ne predstavljajo kakršnegakoli investicijskega priporočila. Za to se obrnite na vašega borznega posrednika...